حافظه Cache چیست؟

حافظه کش یک حافظه پنهان است و وظیفه آن بر طرف کردن تاخیر بین ارسال دیتا از Ram به Cpu است به دلیل بالاتر بودن سرعت Ram از هارد همیشه مقداری از اطلاعات رم را برای در دسترس سریعتر Cpu در خود ذخیره میکند.

چرا از حافظه cache استفاده میکنیم؟

cpu سریعترین تراشه در کامپیوتر است . از انجایی که سرعتر انتقالاطلاعات در هارد پایین تر است برای دسترسی cpu به این اطلاعات با سرعت کم تر روبرو خواهد شد . به همین دلیل Ram برای رفع این ایراد در مسیر قرار می گیرد تا دیتا ها قبل ارسال به Cpu در Ram نگهداری میشوند تا با سرعت بالاتری Cpu بتواند به دیتا هارد دسترسی داشته باشد. با اینکه سرعت Ram نسبت به هارد بیشتراست اما این سرعت به نسبت به Cpu پایین است و Cpu چند clock pals زمان برای گرفتن اطلاعات از رم از بین میرود میدهد. که ای مشکل برای کامپیوتر ها و سرور ها بسیار با اهمیت است.

برای استفاده از سیستمهای اتوماسیون پارکینگ و نرم افزار پلاک خوان قطعا دانستن میزان حافظه مورد استفاده برای پردازش تصویر بسیار مورد اهمیت میباشد.

با هدف بالا تر بردن سرعت پردازش ها و سریعتر شدن در دسترسی به اطلاعات Cpu در درون خود از ثبات ها یا rigester استفاده میکند .

با همین دلیل حافظه های Cache بین cpu و Ram قرار گرفته اند تا سرعت کلی پردازش بالا تر رود .

ریجستر ها یا ثبات ها در داخل پردازشگر با سرعت بسیار زیاد برای ذخیره سازی و انتقال اطلاعات هستند که در Cpu در انواع مختلفی هستند که به نوبه خود هرکدام وظیفه ای برای بهتر کردن سرعت پردازش و انتقال اطلاعات به عهده دارند

Smart Cash:

تا قبل از اینکه Smart cache توسط شرکت intel ایجاد شود هر هسته پردازشگر میزان حافظه Cache مشخصی داشت در صورت نیاز ان هسته به Cache بیشتر باید پردازشگر به حافظه یا Ram سرک میکشید که این عامل باعث ضعف پردازش میشد.

در Smart Cash مقداری مشخصی کش وجود دارد که هرکدام از هسته ها بنا به میزان نیاز خود از ان استفاده می کنند . با این روش هر هسته بنا به مقدار استفاده خود و نیاز هسته از این فضای Cash استفاده میکنند.

یکی دیگه از مزیت هایSmart Cache این است که اگر اطلاعاتی توسط یکی از هسته ها از رم به حافظه Cache فرخوانده شده باشد در صورتی که هسته دریگری به ان دیتا نیاز داشته باشد دیگر نیاز به فرخوانی اطلاعات از رم نیست و از همان دیتای هسته قبل هسته جدید هم استفاده میکند .

تعداد حافظه کش :

در Cpu ها معمولا سه حافظه Cash وجود دارند که به سطح فاصله با پردازشگر اسم گذاری میشوند CASH L1 , CASH L2 ,CASH L3  پردازشگر ابتدا برای دسترسی به اطلاعات آن را از Cash L1 فرخوانی میکند در صورت نبود از Cash L2 و در حالت سوم از Cash L3 در غیر این حالت ها از Ram فرخوانی خواهد کرد این کش ها نقش زاپاس را درCpu اجرا میکنند و دلیل تعداد آن حجم کمی است که دارند

کش لول 1 ولول 2 بین سایر هسته ها اشتراک اطلاعات نمیکنند اما کش های لول3 و لول 4 و لول 5 میتوانند اطلاعات خود را با سایر هسته ها اشتراک کنند.

قبلا کش سطح اول در درون خود Cpu قرار داده شده بود و کش های لول 2 و3 درون مادر برد قرار داشت و این به معنی کار کردن به میران سرعت کلاک خود مادر برد کار میکرد . اما امروزه کش لول 1 و2 در خود Cpu قرار میگرند.